Evden Verimli Çalışma Nasıl Yapılır?

Özellikle büyük şehirlerde günlük zamanının en az 2 saatini (iyimser de söylemiş olabiliriz) trafikte geçiren, ofis şartlarında uygun yeterlilikler bulunmayan, zor koşullarda çalışan ya da sabah 9 akşam 5’e bağlı kalmak istemeyenler evden çalışmanın (home office çalışma) hayalini kuruyor olabilirler. Lakin, evden çalışmanın da diğer herşeyde olduğu gibi avantaj ve dezavantajlı olabilecek hususları bulunur. Bu yazımızda; sizlere evden verimli çalışmayı nasıl gerçekleştirebilirsiniz bu konuda bilgi vermek istiyoruz:

Erken Kalkmak – Çok Geç Yatmamak

Evden çalışma “isteğim zaman uyanırım” ya da “ne zaman uyanırsam o zaman başlarım” diyebileceğiniz bir çalışma sistemi değildir. Gece çok geç saatlere kadar yatmamak, uykusunu alamamak sizi gün boyu yorgun ve uyaklar vaziyette bırakacaktır. Bu nedenle, sabahları normal bir saatte örneğin 8’de uyanarak, 9’da işinizin başında olmanız önemlidir.

Beslenme Düzeni

Evden çalışmanın avantajlarından biri de, evinizde olduğunuz için, gün boyu belki de istediğiniz yemekleri yiyebileceğinizdir. Aynı zamanda arada acıktığınızda yine evde olmanın konforu ile istediğinizi yiyebileceğiniz bir ortamda olmanız da cabasıdır. Anca bu süreçte, fazla hareketsiz kalırsanız hızla kilo almaya başlayabilirsiniz. Günün bir saati aktif bir yürüyüş yapmak ile geçirebilirsiniz.

Üstüne Başına Dikkat Etmek

Evden çalışıyorsunuz diye, gün boyu pijamayla dolaşmak ya da yataktan kalktığınız hal ile bir bütün günü geçirmek, sizi aynaya baktığınızda mutsuz edebilir 🙂 Kişisel bakımına ve düzenine dikkat etmek insan üzerinde pozitif etkilidir. Bu nedenle kahvaltıdan sonra günlük rahat hareket edebileceğiniz, içinde kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafet giymek ve kişisel bakımınıza dikkat etmek (duş almak, traş olmak, hafif bir makyaj yapmak…vb) size kendinizi daha dinç hissettirecektir.

Günlük İşlerini Planlamak

Gün boyunca yapacağınız / yapmanız gereken işleri not olarak, düzenli şekilde gerçekleştirmek etkin bir çalışma sağlayacaktır. Yazılı / Not alarak çalışmak çok faydalı olacaktır.

Ara Dinlenmeler

İşlerinizi tamamladığınız zamanlarda kendinize ara dinlemeler vererek, sevdiğiniz bir uğraş ile ilgilenebilir, işe giderken yapamadığınız / zaman ayıramadığınız bir takım işleriniz ile evde ilgilenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Caydırıcılara Çok Maruz Kalmamak

Evden çalışmanın en kritik yetkinliği “öz disiplin” dir. Bu çalışma sisteminde, yönetici de sizsiniz, patron da…Bu nedenle ev ortamında maruz kalabileceğiniz çokça da caydırıcı etmen olabilir. Bunlar geç kalkmak, bir takım şeylerle boş boş uğraşmak, sosyal medyada çok takılmak…vb olabilir. Bunlara dikkat etmeniz gerekir yoksa işlerinizi yeteri kadar sağlıklı ve olması gereken zamanda yapamazsınız.

Kendi Çalışma Ritmini Oluşturmak

Evden çalışma, öz disiplin gerektirir demiştik, ek olarak planlama, düzen, kararlılık, öz yönetim (kendini yönetme) ve kendi kendini motive edebilmeyi de gerektirir. Bu yetkinlikler ile ofis ortamından çok daha zorlu olabilir. Çünkü işleri yapması gereken sizsiniz ya da bir durum karşısında (iş ortamında çoğu kez yapıldığı şekilde, suçu başkasına da atamaz ya da bahaneler uyduramazsınız) gerekli aksiyonu alması gereken sizsinizdir.

Kendini OFF’a almak

Günlük ritminizi sağlıklı ve düzenli şekilde kurduysanız, işlerinizi belirli bir disiplin ile sürdürüyorsanız, akşam belirli bir saate (tıpkı bir iş ofisinde olduğu gibi) mesainizi son verebilirsiniz. Örneğin, 17.30’dan sonrası tamamen kendinize ayırabilirsiniz. Önemli olan kendi düzeninizi kendiniz kurmanız ve yöneticisi olabilmenizdir.

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz