İşinizi Bırakmadan önce bu 4 soruyu cevaplayın

  1. İşyerinde Şu Andaki Durumunuzla İlgili Neyi-Neleri Sevmiyorsunuz?

Durumunuz hakkında sizi ne/neler hayal kırıklığına uğratıyor?

Doktora gittiğinizi düşünün. Ona rahatsızlığınızı anlatmalı, eğer ağrılarınız varsa ağrıyan yerlerinizi işaret etmelisiniz. Nasıl hissettirdiğinizi söylemelisiniz.

Eğer söyleyemezsek, doktor bize yardım edemez, değil mi?

Hangi testleri isteyeceğini veya hangi tedavi planını uygulayacağını bilemez.

İşinizde de durum aynen böyledir!

Neden sinirlendiğinizi, hayal kırıklıklarınızın, rahatsız olduğunuz şeylerin kök kaynağını bilmiyorsanız, bir çözüm veya bir eylem planı formüle edemezsiniz. Sorunlu noktalarınızı belirlemek ve net saptamak için sadece birkaç dakikanızı ayırarak, konuyu farklı ele alış yolları açabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerdeki durumu düzeltmek ya da iyileştirmek yerine, yeni bir iş aramak sizde daha kolay görünebilir.

  1. Mevcut Şirketinizde Gerçekten Ne Yapmak İsterdiniz?

Pek çok insanın istediklerini tanımlamaktan ve/veya sormaktan-istemekten-talep etmekten korktuğunu gördüm. Ya da üzerinde çalışmak isteyecekleri bir proje veya üstlenmek isteyecekleri bir rol olabiliyor; lakin müdüre (ya da bağlı olunan yöneticiye) neyin mümkün olabileceğini sormak için çekiniyorlar.

Eğer sormazsak, cevap her zaman hayırdır. Öyleyse, kariyeriniz için biraz cesaretli olmayı ve bu cesaretinizi göstermeyi deneyin.

Rolünüzde yapmak istediğiniz şeyi/şeyleri aktarın-sorun. Şirketinize daha iyi bir katkıda bulunmak için nasıl yardımcı olabileceğinizi paylaşın ya da sorularınız varsa sorun. Cevaplar sizi şaşırtabilir.

  1. İşinizin Sizin İçin Anlamı veya bir Amacı Olduğu Olduğunu Düşünüyor Musunuz?

Giderek artan bir şekilde, işte anlam “yeni para birimi” haline geliyor. 2018 yılında yapılan bir araştırma, on çalışandan dokuzunun, daha anlamlı bir iş karşılığında daha az para kazanmaya istekli olacağını ortaya koymuş. ADP, Evolution of Work araştırmasında, günümüz işgücünün, sadece maaş ve sosyal haklar kazanmaktan ziyade anlam arayışı ve önemli işler yapma yoluyla motive olduğu aktarılıyor.

Sonuç olarak, anlamlı çalışmanın, çalışan bağlılığı ve başarısının temel itici gücü olduğudur. Gurur duyduğunuz bir işi yapıyorsanız veya yapabilirseniz, sadece kişisel olarak gelişmekle kalmaz, aynı zamanda o işte başarılı olma olasılığınız da katlanarak artar.

  1. İşinize Anlam, Keyif  ve Amaç Eklemek İçin Hangi Adımları Atabilirsiniz?

Artık çalışmanızın anlamı veya amacı olduğunu hissettirecek şeyler hakkında biraz beyin fırtınası yaptığınıza göre, bu fikirleri hayata geçirmenize kimin yardım edebileceğini düşünün. Yöneticinize sunabileceğiniz bir şey mi mesela?

Ya da belki bir toplantıda paylaşarak adım atabilirsiniz; bu da kurum içinde öncü düşünce bir lideri olarak algılanmanıza yardımcı olur. (Tabii ki şirketin ve çalışanların kültürü umarım bu kalitede olan bir kurumdasınızdır)

Durum her ne ise; kariyerinizin sürücü koltuğunda siz oturuyorsunuz. Ve hiç kimse sizin işteki mutluluğunuz için savaşmayacak. İstediğiniz şey için mücadele etmek size kalmış.

 

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz