The future of branding is personal (Gelecekte markalaşma kişisel)

Kişisel bir kariyer markası oluştururken ya da geliştirirken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri “herkese hitap etmeye” çalışmaktır. Gerçekte, herkes ideal müşteriniz değildir. Bir kurumda çalışıyorsanız olsanız da bu böyledir 🙂

➡ Bir kurumda çalışan beyaz yaka iseniz, kariyerinizde size katma değer sağlaması yüksek potansiyelde kişiler sizin müşterinizdir. Yani hedef kitleniz onlardır.

✔ Bu katma değer, herhangi bir konuma yalakalık yapmak anlamında değildir, sadece yakın iş çevrenizi seçerken ve ilişkilerinizi oluştururken, inşa edebileceğiniz “kaliteli, stratejik ve kilit” bağlardır.

➡ Öne çıkmak için biraz “kutuplaşmanız” gerekir. Herkes sizden hoşlanmayacak veya etkileyici bulmayacak! Bu normaldir. Endişelenmeyin. Girişimci iseniz de, başarılı bir iş kurmak için herkese ulaşmanıza gerek yok.

✔ Harika bir kişisel kariyer markası, kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi, pazarınızı ve konumunuzu anlamakla başlar. Beyaz yaka olsanız bile!

✔ Hitap etmeye çalıştığınız hedef kitle için oluşturmanız gereken, “algı” nedir? Bir kurumda çalışırken de bu soruyu sormanız gerekir.

✔ Kişisel kariyer markalama stratejiniz; kim olduğunuzun ve nasıl düşündüğünüzün parçası olması gereken bir şeydir.

➡ Kendiniz hakkında konuşmak; vizyonunuzu, fikirlerinizi, uzmanlığınızı, becerilerinizi ve başarılarınızı paylaşmak, sadece “iş arama” modundayken değil, doğru yerlerde düzenli olarak yapmanız gereken bir şeydir.

➡ İş dünyasında, “aktarım/başkalarını bilgilendirmek” bir gerekliliktir, bir seçim değil! Başarılarınız konusunda sessiz kalmak, yalnızca az değer görmenize ve gözden kaçmanıza yol açar.

Visible Expert’lerin kurumlarının potansiyel müşterilerini/iş hacimlerini %60 ila 70 oranına kadar artırabildiğini biliyor muydunuz?

Yöneticiler “markalaşma” ile kişiselleşiyor.
Çünkü “The future of branding is personal” 🙂

Kişisel markalaşmaya heves eden bireylere (yönetici/uzman/girişimci soruyorum; ve kendileri hakkında (-tıpkı bir projeyi ele alır gibi-) kafa yormadıklarını, bazı genel ve belki de iddialı (!?) fikirleri olsa bile, kişisel markalaşmanın bir matematiği ve gereklilikleri olduğunun yeteri kadar bilincinde olmadıklarını görüyorum.

Birçok yönetici, kişisel marka yönetiminin sorumluluğunu başkalarına ya da kurumlarına bırakır, ancak kendinizi ifade etme şekilleriniz, içerikleriniz, yazdığınız şeyler ve iletişim kurmak için kullandığınız kelimeler, halka açık (public) imajınızın önemli bir parçasıdır. Giydiğiniz kıyafetler ve tarzınız da buna dahil elbette…

Alanında etkileyici bir kilit kişi olmak için (key person of influence), mesajlarınızı, bakış açılarınızı ve kişisel/mesleki vizyonunuzla bağlantılarınızı güçlendirecek yollar tasarlayarak, içte dışa liderlik duruşunuzu belirlemelisiniz. Belirledikten sonra da bunu sunmalısınız 🙂

Etkili bir kişisel kariyer markası için; tanınır, bilinir, bulunur ve görünür olmalısınız! (Buna Visible Expert olmak diyoruz)

Bu noktada Smart CareerBRAND** programı ile; alanınızda etkileyici bir kilit kişi (key person of influence/visible expert) olmak için stratejileri öğrenebilirsiniz. Kurumlar için de yöneticilerinin Visible Expert olmaları kendileri için kârlıdır.

**1e1 bir çalışma ya da kapalı grup

İletişime geçmek için tıklayınız. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz