Büyük başarılar kazanma potansiyeli olan insanlar mutlaka bir farklılıkları olan insanlardır.

Leonardo da Vinci, en yüksek yetişkin IQ suna sahip dahiler sıralamasında ilk 10’dadır. Okul çağlarındayken Da Vinci’ye -tıpkı Graham Bell, W.Churchill, W.Disney, H.Ford ve T.Edison gibi- “öğrenme güçlüğü” tanısı koyulduğunu biliyor muydunuz?

Ama gelin görün ki, öğrenme güçlüğü tanısı konanları dünya tarihi yazarken, güya bu tanıyı koyanları hiç kimse bilmiyor!

Yani tanılar falan önemli değildir, bu varsa dehanızı ve yeteneklerinizi hiç etkilemez.

Örnek vereyim, ben 5 yaşında iken başladığım okul hayatımda, okuma yazmayı en son söken çocuk olmuştum sınıfta. Diğerleri şakır şakır sökerken ben hala okuyamıyor, yazamıyordum. Üzülüyordum ve nasıl okuyamıyorum diye ağlıyordum. Annem de çok üzülüyordu doğal olarak. Ama peki ya sonra ne oldu? Hayatlarını bilemiyorum ama hemen söken bir çok arkadaşım liseden sonra devamını getiremediler. Ben ise şu an size yazıyorumJ ve evimde kütüphanem var 🙂

Yani okuyabiliyor ve sanırım idare eder ölçüde iki cümle yazabiliyorum 🙂

Bu noktadan hareketle hiç bir şey olmaz denenlerden sonra neler çıktığını, okulda başarısız olanların ne kadar dahi ve yetenekli olabildiklerini, çocukken çekinik olanların sonra ne kadar büyük star olabildikleri örnekleri ile çevrili hayatımız.

Okul hayatınız/hayatımız tek başına bir şey ifade etmez. Hatırlıyorsanız yazmıştım, şimdi Da Vinci mülakata gitse, ona “Yetkinlikleriniz ilgi çekici ama şirketimizle örtüşmüyor.İş hayatınızda başarılar dileriz” derlerdi diye 🙂

Ruhlarında, kişiliklerinde ve beyinlerindeki ekstrem bir farklılık onları bir takım “tanı”lar arasına sıkıştırmaya çalışanlar için anlaşılması güç paradoksları barındırır.

Büyük başarılar kazanma potansiyeli olan veya sıradan olmayan lider ruhlu insanlar mutlaka bir farklılıkları olan insanlardır.

Ve her zaman her şey sanıldığı ve göründüğü gibi değildir!

NOT: Bakın bahsettiğim konuyla ilgili kanımca mükemmel bir video ekliyorum. Dinleyin bakın ne düşüneceksiniz!

1 Yorum Var

Yorum Yaz