Güçlü ve etkin içerik üretmenin kuralları nelerdir ?

Reklamcılık bir lükstür oysa içerik hayatta kalmaktır.

İçerik, yazıdan çok daha fazlasıdır. İnsanlarla aranızda oluşturduğunuz bir bağdır.

Fikirlerinizi yani ürünlerinizi paylaştığınız, sesinizi duyurduğunuz, hayat gustonuzu veya felsefenizi aktarma şansı bulduğunuz tüm köprülerdir.

Her zaman içeriğin gücüne ve içerik pazarlamasına inanan aynı zamanda savunan bir blog yazarı olarak, blogumun bana sayısız network kazandırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Pek çok insan tanıdım, tanımaya da devam ediyorum, pek çok insan da beni tanıdı. Fikirlerimi, hayat görüşümü, bilgilerimi ve şimdiye dek edindiğim ve edinmekte olduğum tecrübeleri hep blogum aracılığıyla yüzbinlerce insanla buluşturdum. Blogum benim sizlerle buluşan köprüm.

Bloglar, uzmanlık gazeteciliğidir başlıklı yazımda blogların uzmanlaştığından ve bir yayıncı, bir gazete gibi hareket ettiklerinden hatta ileride daha da çok bu şekilde hareket edeceklerinden bahsettim.

Blogunuz, markanızın vücut bulmasıdır. Burada ki farkına varılması gereken en kilit nokta, içeriği sadece içerik olarak değil, markanızın bir uzantısı olarak kabul etmek ve öyle konumlamaktır.

Blogumun düzenli okuyucu ve takipçileri rahatlıkla bilirler ki, yazı yazdığım konularda fikirlerimi, öngörülerimi, yorumlarımı hatta eleştirilerimi paylaştığımı…Çünkü LR nin bir marka olarak, hep bir ruhu ve tavrı, tarzı olsun istedim. Gerek tasarımsal gerekse içinde okunanlarla.

Güçlü ve etkin içerik üretmenin bazı kuralları var : (**)

  1. Yayıncı olmayı kucaklayın :  Artık herkes bir mecra herkes bir yayıncı.
  2. Bilgi orjinalliğe ilham verir : Marka hikayenizi net bir şekilde açıklayın ve misyonunuza ve özelliklerinize dayanarak ayırt edici bakış açınızı dile getirin.
  3. Harekete geçirin :  Neden içerik oluşturuyorsunuz? İyi içeriğin daima bir hedefi vardır, bir niyetle yaratılır.
  4. İnsanca konuşun : Markanızın misyonunu, değerlerini ve felsefesini basit ifade edin. Sohpet edermiş gibi, kişilikle, empatiyle ve gerçek duygularla üretin, yazın, çizin, konuşun.
  5. Geri dönüştürmeyin, yeniden tasarımlayın : İyi içerik daha başından farklı platformlar ve formatlar için yeniden tasarımlanır.
  6. Paylaşın ya da çözün, çığırtkanlık yapmayın : İyi içerik satış yapmaya çalışmaz. Bunun yerine değer yaratır. Bir kaynağı paylaşır, bir sorunu çözer, yaşamlara dokunur, okuyucu veya müşteri için ne önemli ise o açıdan yüksek değer taşır.
  7. Sadece anlatmakla kalmayın, gösterin : İyi içerik vaaz vermez ya da ısrarla satış yapmaz. Bunun yerine nasıl anlam kattığını, hangi sorunları giderdiğini ve hangi gereksinimleri karşıladığını açıklar. İyi içerik, hikaye anlatmak değildir, bir hikayeyi iyi anlatmaktır.
  8. Beklenmedik bir şey yapın : İçeriğe ara sıra sürpriz unsuru katmak hem viral paylaşıma yol açar hem de markanın kişiliğini geliştirir.
  9. Kanatlar ve kökler yaratın : İçeriğinizi benzersiz bakış açınız üstüne temelleyin ama özgürce uçup webte, sosyal medyada paylaşılması için gerekli kanatları da olsun.
  10. Güçlü yönlerinize odaklanın : Her şeyi üretmek ve her yerde yayınlamak zorunda değilsiniz ama bazı şeyleri ya da en azından tek bir şeyi gerçekten çok iyi yapmak zorundasınız.

 

(**) Content Rules / Ann Handley & C.C.Chapman

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz