#Kariyernetbloggerlarla

21 Ekim akşamı Kariyer.net’in “kariyernetbloggerlarla” etkinliğinde idim.

Yer olarak herkesin kolayca ulaşım sağlayabilmesi için merkezi lokasyon Taksim tercih edilmiş. Yemek eşliğindeki etkinlik Park Bosphorus Otel’in üst katında buluna Izaka restaurant’ta gerçekleşti.

15 kişilik İK blog yazarları topluluğuna, Kariyer.net CEO’su Yusuf Azoz, Pazarlama Müdürü Uğur Özmen, Ürün Gelistirme Takim Lideri Özge Atci, Kariyernet dergi yayın yönetmeni Yeşim Aksu ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Merve Tuncer eşlik etmekte idi.

dsc_0295-1024x683

Hepimizin bildiği gibi Kariyer.net 16 yıldan beri hayatımızda 🙂  Şu anda veritabanında 22 milyonu aşkın özgeçmiş bulunuyor. 63 binin üzerinde firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla buluyor. İstanbul’un dışında 13 ofisi işe müşteri ve adaylarına hizmet veriyor.

Yaklaşık 2,5 saat boyunca Kariyer.net’in gündeminden, geliştirdikleri yeni uygulamalardan, insan kaynaklarından, mobil teknolojilerden, dijitalleşmeden keyifle sohbet ettik. Sohbetten bazı notlarımı aktarmak istiyorum;

Kariyer.net’in webyüzü yenilendi yine pek çok okuyucumun deneyimlediği üzere. Bu yeni yüze geçişte, eski yüzün çok karışık olduğuna dair aldıkları yorumları son derece etkili olmuş. Çünkü özellikle hizmet personeli, işçi ve yeni mezun adayların site kullanımında zorlandıklarını tespit etmişler. Dolayısıyla tüm bu gözlem ve yorumların ışığında anasayfalarını tasarımsal olarak değiştirmişler. Bu yenilenen sayfaya giriş yapıldığında; iş arayan adayın karşına ilk çıkan kendi profiline uygun 6 farklı karakter. Aday bu karakterler içinde kendine en uygununu seçerek ilanları basit ve hızlı şekilde inceleyebiliyor.

Yenilenen webyüzü ile birlikte “İşveren sayfaları” nda da yenilemeye gitmiş Kariyer.net. İşveren firmalarında yorumlarını alarak çok daha basit ve kullanışlı sayfalar sunulmuş. Şu anda bu yenilenen işverene sayfalarını sistemi ilk kez kullanacak olan yeni üyeler deneyimliyor. İlerleyen günlerde tüm kullanıcılara sunmayı planlıyorlar.

Yemekte bir süre yan yana sohpet ettiğimiz Kariyer.net CEO’su Yusuf Azoz’u, sektörde bir ilk olarak bu şekilde özel bir davet ile bir araya getirdikleri bu etkinlik için şahsım ve diğer blog yazarları arkadaşlarım adına tebrik ettim.

fullsizerender-51-768x1024

Daha önceki yazılarımdan birinde de blog yazarlarının gücünü dikkate almak gerektiğini belirtmiştim. Keza başarılı nitelenecek blogları, niş bir uzmanlık gazeteciliği olarak değerlendiriyorum. Eğer LiderlİK Ruhu; İnsan kaynakları ve liderlik denilince akla gelen ilk blog markalarından biri oluyorsa, bu düzenli bir içerik üretiminin sürdürülebilir olarak servis edilmesinden kaynaklanıyordur. Ne mutlu ki, bu etkinliği İnsan Kaynakları sektörünün,  güçlü bloglarla işbirliği yaparak muhtelif projeler üreten diğer sektörler gibi örnekler göstermeye başlaması olarak yorumluyorum.

Kariyer.net’in gündem maddelerinden en önemlilerinden biri de; KOBİ’lerin işe alım süreçlerinde yaşadıkları sıkıntıları çözmeyi hedeflemiş olmaları. Bu amaçla KOBİ sahiplerinin ve işe alımla ilgilenen çalışanların İnsan Kaynaklarıyla ilgili tüm süreçlerinde yanında olmayı hedefleyen özel yeni KOBİ hizmet paketi.

KOBİ’lere, “Kariyer.net İlan Danışmanları” ile sundukları hizmetle, hem iş ilanlarını hazırlarken onlara destek oluyor, hem de iş başvurularının en uygunlarını seçerek zaman tasarrufu sağlıyorlar. Aynı zamanda özel firma profil sayfaları da oluşturuyorlar.

Bir de SelVi var 🙂  Bu uygulama ile aday 60 sn.lik video ile kendini aktarabiliyor, kendi tanıtımını bizzat kendi yapıyor. Bu videolarda Kariyer.net tarafından uygulanan bir moderasyon veya editing yok. Tamamen adayların yaratıcılığı, özgünlüğü ve kendilerin nasıl aktardıkları konusunda özgür bir platform imkanı veriyor. Aday, her bir ilan için de farklı bir SelVi çekebiliyor. SelVi’ye ilgi nasıl diye sorduğumuzda, Azoz; “ilgi çok” diye cevap verdi. Hatta mavi yaka adaylardan en çok videonun uzun yol şöförlerinde olduğunu belirtti.

SelVi’nin bir benzerini One Young World’den hatırlıyorum. 2014 yılında; olimpiyatlardan sonra en fazla ülkenin temsil edildiği etkinlik olan One Young World’e 190’ın ülkeden 1300’ü aşkın genç katılmıştı. Zirvenin geçtiğimiz dört yıldır sponsoru olan Sabancı Holding, Türk gençlerinin katılımlarını sağlıyor. Sabancı Holding tarafından yürütülen, video ve grup mülakatlarından oluşan iki aşamalı bir süreci başarıyla tamamlayan gençler Türk delegasyonunda yer alma hakkı kazanıyor. Video sürecinde de 1 dakika boyunca kendinizi anlatıyorsunuz ve ilk elemeler gönderdiğiniz o 1 dakikalık video ile yapılıyor. Bu bağlamda SelVi uygulaması da bana;  kendini, hayallerini, isteklerini, neyi neden yapmak istediği anlatmak amacıyla One Young World’de adayların çektikleri o videolarını anımsattı 🙂 Keza fikir gayet güzel…

Aynı zamanda her ay sektör ve illere göre yayınlanan İstihdam Endeksi ile bir veri sağlayıcısı olduklarını öğrendim. Örneğin her ay yayınlanan bu endeks verileri T.C Merkez Bankası tarafından da kullanılmakta imiş.

Akşamın sonunda İK blog yazarları ile bir araya gelmenin kendileri için önemli olduğunu dile getiren tüm Kariyer.net ailesine titizlikle ve büyük bir özenle gerçekleştirdikleri bu İLK için bir kez daha teşekkür ediyorum.

İyi ki varsın Kariyer.net 🙂

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz