"Hepimiz Acayibiz" – Seth Godin / Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı

Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı’nın 2014 ayağı, 29 Ocak Çarşamba tarihinde İstanbul Swissotel’de gerçekleşti. Altıncısı düzenlenen konferansın bu seneki konuğu, dünyaca tanınan pazarlama gurusu Seth Godin’di. Godin, “Hepimiz Acayibiz” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasından bazı alıntılar ise şöyle;

Her tarafımızın markalarla dolduğu bir yüzyılda, insanlar artık aynı olan ürünler için para harcamak istemiyor.

Geçtiğimiz yüzyılda tüm dünya sanayileşti. Tüm firmalar, dükkanlar benzer şeyler satmaya başladı. Artık kimse benim malım daha iyi diyemeyecek duruma geldi. Çünkü ürünlerin hepsi neredeyse aynı. Ticaret değişiyor, pazarlama değişiyor. Kısacası her şey değişiyor ve bugün bir devrim yaşanıyor. Bu yüzden mevcut bilgilerinizle yola çıkamazsınız. Devrimin içine gimeli ve değişmelisiniz.

Farklı insanlara farklı davranın.

Bütün insanlara aynı şekilde yaklaşmak, çok kısa bir zaman öncesine kadar tüm firmalar için oldukça normaldi. Çünkü amaç normal insana hitap etmekti; ama artık bu durum değişti ve pazarlama farklılaştı. Firmalar sadece normal insanları değil, tuhaf insanları da önemsemeye başladı.

Hedef artık herkese ulaşmak değil, köşedeki insanlara ulaşmak.

Herkese ulaşabileceğiniz bir ürün yapmanız neredeyse olanaksızdır. Bu yüzden ilginç insanlar için ilginç ürünler üretmelisiniz. Normal insan diye tanımlanan kitlenin sayısı toplumda günden güne azalıyor. Bu yüzden sıradışı insanlara sıradışı pazarlama yapmak ve onlara ulaşmak gerekiyor.

İnsanlar sizi dinlemek istemiyorsa, başka yöntemler deneyin.

Daha fazla reklam yapıp daha fazla satış yapma dönemi artık kapandı. Siz ne kadar çok reklam yaparsanız yapın, insanlar sizi dinlemek istemiyorsa; reklamlarınız onlar için bir gürültüden ibaret olacaktır. Bu yüzden stratejinizi değiştirmeli ve değişik yollar denemelisiniz.

Artık bağlantı ekonomisi dönemindeyiz ve ortalamaya odaklanmamalıyız.

Sanayi ekonomisinden bağlantı ekonomisine geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Doğru insanlarla doğru bağlantılar kurmak şirketler açısından çok önemlidir. Bağlantının yanında, güven ilişkisiyle işlerini tutkulu şekilde yürüten şirketler için başarı kaçınılmazdır.

Lider olmanızı kimse istemez, sizin hep birilerini takip etmenizi isterler.

Hayatımızın her anında lider olmamız değil, birilerini takip etmemiz istenir. Bu yüzden hayatımız boyunca vasat bir hayata mahkum oluruz. Çaresizlik, korku vb… gibi etkenler bizi bu vasatlığa mahkum eder. Bu yüzden sorumluluk almalıyız, korkusuz olmalıyız, işten kovulmaktan korkmamalıyız. Amacınız size sunulan haritayı takip etmek değil, kendinize yeni bir yön çizmek olmalı.

Ortalamanın dışına çıkarken, kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. Hissettiğiniz gibi davranın. Başarısız olmaktan korkarsanız, başarıyı da elde edemezsiniz. Geminin mucidi, aynı zamanda gemisi batan ilk kişidir. Mühim olan hata yapmak değil, hataları onarmaktır.

Düşmeye hazır değilseniz başaramazsınız.

Başarısız olmaktan korktuğunuz sürece başarılı olamazsınız. Başarı için sınırları zorlamanız gerekiyor. Sınırları zorlamak ve risk almak zordur, fakat artık risk almadan başarılı olmayacağımız bir dönemdeyiz. Bu yüzden yeni şeyler denemekten korkmayın.

Rekabette “yeterince çalıştım” cümlesine yer yok !

Kaynak : http://blog.turkcell.com.tr/

Elbette, Seth Godin’in canlı kanlı izlemek isterdik ancak ne yazık ki bu yazıyı size hazırlarken Turkcell blogtaki paylaşımlardan takip ettik ve yararlandık. (Bir sonraki Turkcell Akademi organizasyonları için davet aldığımızda inşallah birebir canlı canlıJizleyerek size aktarımlarımızı yapıyor oluruz…Turkcell, Turkcell duy sesimizi, işte bu LR nin ayak sesleri…J)

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz