2022 Yönetici Özgeçmiş Trendleri Neler Olacak? (Executive Resume Trends)

İşim gereği hergün, neredeyse her deneyim seviyesinden çok sayıda özgeçmiş görüyorum. Tıpkı geçen senelerde yaptığım gibi, her senenin öne çıkan/çıkacak olan özgeçmiş yazım trendlerini ifade ediyorum. Bu yazımda da  2022 yılında yönetici özgeçmişi yazarken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağım. Ki aktaracaklarımı rekabet avantajı için değerlendirmenizi önemle öneririm.

Yöneticilerimizin çoğu aşağıdaki cümleleri kuruyor;
– “Özgeçmişim eski tarihli, güncel durumumu göstermiyor.”
– “Özgeçmişimi en son güncellediğimde bu görevde değildim”
– “Şimdiye dek özgeçmiş hazırlama gereği duymadım” vb 🙂

Halbuki bir yönetici olarak, anlık ve hızlı fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu genellikle (iş aramasanız bile) hazırlıklı olmanız gereken stratejik durumlardır.

Ve bu aciliyet seviyesi, bizlere çoğu zaman yöneticilerin güncel durumlarını ifade eden şık bir özgeçmişin ellerinde hazır olmadığını göstermekte. Üst düzey yöneticiler için bir şekilde aciliyete karşı “yetiştirilmeye çalışılan”(!) özgeçmiş ise, maalesef kritik darbeyi kaçırır. Özgeçmişinizi alelacele değil, zaman ayırarak hazırlayın/hazırlatın. Ve istendiğinde gönül rahatlığı ile iletebilin.

2022 Yönetici Özgeçmiş Trendleri 

 

  • Sonuçlar bakımından zengin içerik

İyi içerik üreticileri hikayelerin sattığını bilir, ancak hikayelerin gerçekçi ve inandırıcı da olması gerektiğini de bilirler. Bir yönetici özgeçmişi, kariyer adımlarına göre oluşturulan zengin içerik ve bu adımları destekleyen sonuçlardan oluşur.

Özgeçmişi inceleyen kişi, profilin doğru beceri ve yeteneklere sahip olduğuna dair kanıt arayacaktır. İşverenler her zaman iş geçmişinizi ve başardıklarınızı önemseyecektir çünkü bu gelecekteki başarılarınızın da en iyi göstergesidir.

Yönetici özgeçmişinizi, “durum – alınan aksiyon – sonuç” yaklaşımını kullanarak ifade etmeniz gerekiyor. Karşılaştığınız durumu/sorunu ve/veya ilgili zorluğu ifade etmelisiniz. Ardından çözüm için aldığınız aksiyonu kısa ve net olarak akabinde de (eğer varsa) sonucu destekleyecek rakamlar sunmalısınız. Metrikler, ölçümler veya sayılarla başarılarınıza odaklanın ve spesifik olun.

❗Görev tanımlarını çok uzun yazanlar ya da hiç yazmayanlar bir yana, sayısal veri, metriklerle ifade henüz Türk yönetici özgeçmişlerinde %80 oranında mevcut değil. Bunun sayısal ifadeleri nasıl yazacağını bilememek ya da ne yazacağını bilememek gibi dinamikleri var. Mevcut gördüğüm şekil ile Türk yöneticilerin küresel iş fırsatları için flört etmeleri çok zor.

❗ Kaybetmenin hızlı yolundan biri de, eski moda kelimeler, devrik cümleler, blok metinler, şık olmayan ve net bir mesaj vermeyen yapı. % 70’den fazla yönetici özgeçmişi maalesef çok klişe.

 

  • Soft (Human) Skillere Vurgu

Özgeçmişinizi inceleyenler evet elde edilmiş başarılar sonuçlar arıyorlar ancak aynı zamanda soft skillerinizi de görmek istiyorlar. Bir yönetici için bunlar ayrıca önemlidir. Yönetici seviyesindeki hemen hemen her pozisyon, diğer insanlarla iletişim kurmayı, motive etmeyi ve ilham vermeyi içerir. Önemli bir rol için liderlik yarışında, soft skill yetkinlikleriniz önemlidir. Bu beceriler, problem çözme, empati, iletişim ve bir ekibi organize etme ve motive etme konusunda doğal yeteneklerinizi içerebilir.

❗Özgeçmişlerinde anahtar kelimeler ve yetkinlikleri (soft + hard) kullananların oranı %20’lerde. Kimi yönetici cv’lerinde tek bir yetkinlik yok. Ya da çok tekniğe boğulmuş ya da pek bir şey yok. Aralarında güçlü bir denge sağlayana açıkçası çok rastlamadım.

 

  • Profesyonel Profil Anlatımı

Özgeçmişinize etkileyici bir profil tanımlamasıyla başlamak dökümanın incelenme gidişatını belirliyor ve ilk adımda bir çerçeve çizerek, algıyı net şekilde ortaya koyuyor. Ve inceleyen kişiye okumaya devam etmesi için ilham veriyor.

Kariyer başarılarınızı ve sağladığınız önemli iş kazançlarını belirlemeden önce kısa, tercihen maddeler halinde sağladığınız/sağlayacağınız katma değerli ifade eden bir liderlik özeti ekleyin.

 

  • Dijital Bağlantılar

Yönetici özgeçmişinize destekleyici linkler ekleyebilirsiniz. Örneğin kişisel bir web sitesiniz varsa bağlantısını ekleyebilirsiniz,  LinkedIn profilinize link verebilirsiniz.

❗Linkedin profilini dahil eden profiller %30-40’larda (yöneticiler dahil) Hatta bazı profillerin henüz doğru düzgün bir Linkedin hesabı dahi yok. Ya da efektif kullanmayı bilmiyor.

 

  • Özenli ve Trendy Stil

Yönetici özgeçmişinizin içeriğinin çok önemli olmasının yanı sıra görsel sunumu da ayrıca önemlidir. Çok çılgın tasarımlara gerek olmamakla birlikte, temizliği, netliği ve şıklığı ile görsel bakımından diğerlerinden sıyrılıyorsa, yaratıcı bir avantaj elde edersiniz. Bu nedenle göze hitap edecek uygun bir tasarım ve formata ihtiyacı var. Ayrıca, işinde en iyi olan profesyonellerin, tıpkı kendileri gibi profesyonel görünümlü dökümanlara ihtiyaçları vardır. Özgeçmişiniz 15 yıldan fazla bir süredir aynı jenerik biçimdeyse muhtemelen eski ve modası geçmiş bir vaziyette demektir.

Ülkemizde küresel standartlarda çalışmazını yaptığımız yönetici ve üst düzey yönetici özgeçmişlerinde, elegan renk skalasına dikkat ediyor; ve metin kutularını, smart art grafikleri etkili şekilde kullanıyoruz. Ve bu dökümanları otomatik olarak diğer sıradan tüm formatlardan ayrıştırıyor.

❗İdeal bir özgeçmiş illa 1 sf olacak diye bir husus yoktur lakin 6-7 sf da olamaz. Yönetici özgeçmişleri için global ideal 2 ila 3 sf.dır.

Bazı insanlar, standart bir Word dosyasını PDF’ye dönüştürmeyi ve onunla işi bitirmeyi seçebilir. Diğerleri, çeşitli ücretli/ücretsiz cv tasarım programlarını kullanmak isteyebilir. Bazıları, güçlü içerikleri, etkili bir tasarımla nasıl birleştireceğini bilen profesyonel bir özgeçmiş yazarıyla çalışabilir. Bunlar tamamen tercih meselesi.

Ancak, gerek içerik yapılandırma, gerek marka konumlama ve sunma, gerekse uygun renk, format ve tasarım bileşenlerinin özenli kullanımı ile, yönetici özgeçmişiniz daha da parlayarak bir yığının tepesine çıkabilir.

** Kullanılan fotoğrafın şıklığı, yazım dili kullanımı, gramer ve imla hataları olmamasına da ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Bu tip hususlar, bir yönetici özgeçmişinin kalibrasyonunu otomatik olarak düşürüyor.

 

  • Pandemi Dönemine Değinmek

Pandemi, yaşamımızın her alanını etkiledi. Yönetici özgeçmişinizi de hazırlarken bunu dikkate almanız gerekebilir. Yurtdışında bazı yönetici özgeçmişlerinde aşı durumunun eklendiğini görmeye başladık; ancak bu tamamen kişisel bir seçim. Çalıştığınız / çalışacağınız kurumun buna bakış açısı da ayrıca önemli. Çünkü bazı kuruluşlar, yöneticiler de dahil olmak üzere tüm çalışanların aşı olmasını şart koşmuş olabilir. Ya da böyle bir zorunluluk getirmemekle birlikte kurum bunu destekliyor olabilir. Ayrıca rol, seyahat gerektiriyorsa aşı durumu ayrıca öne kazanıyor. Bu gibi durumlarda potansiyel bir fayda olarak aşı durumunuzu açıklamak iyi bir fikir olabilir.

Ek olarak, 2020 yılının ikinci yarısından bu yana yaptığımız tüm yönetici özgeçmiş çalışmalarında, pandemi dönemini nasıl ve neler yaparak geçirdiklerini, alınan aksiyonların neler olduğu ve bu dönemdeki zorlukları nasıl aştıklarını, liderlik becerilerini ve dayanılıklıklarını kısa ve etkili cümleler ile ifade ediyoruz. Çünkü potansiyel işverenlerin; karar verici yöneticilerin oynadıkları rolü bilmeleri faydalı oluyor.

Ek olarak, birçok liderin uzaktan çalışan ekipleri nasıl etkilediklerini de ayrıca göstermeleri / ifade etmeleri gerekecek çünkü “uzaktan çalışma/uzaktan ekip yönetme” becerisi de bu ve bundan sonraki iş yaşamı için önemli bir soft skill yetkinlik olarak öne çıkıyor.

 

Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayın. 

 

Ek Bilgiler:

** Yönetici Özgeçmiş İçeriğinizi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler için burayı tıklayın. 

** Özgeçmişinizi Yazmadan Önce Bilmeniz Gereken Stratejik Noktalar için burayı tıklayın.

** Güçlü Bir Ön Yazı Yazmak için Bilmeniz Gerekenler Hakkında burayı tıklayın.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz