İş değişikliği yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Bazen mevcut durumdan o kadar sıkılmış olunuyor ki; ik fırsatta yapılan iş değişikliği (özellikle eski işyerinde 5 yıl ve üzerinde çalışmış ise) maalesef bazen hüsranla sonuçlanabiliyor.

Eğer bir şirkette yıllarca çalışıp emek verdiysek, ayrılmak gerektiğinde bile ısrarla “ben çok emek verdim, çok çalıştım, emeklerimi yedirmem” diyerek ISRARLA tutunur devam etmeye çalışırız. Asıl konu, sarıldığımız şey “EMEK” vermiş olmamızdır.

Ve yılların çabasıyla bir yerlere getirdiğimiz o işi, departmanı, süreçleri belki de ekibi, başkalarına balını kaymağını yesinler 🙂 diye bırakmak istemeyişimizdir. Ya da biz öyle olduğunu düşünürüz. Bir diğeri de, kendimize “yıllarca uğraştı, bak başaramadı, sonunda çekti gitti” dedirtmek istemeyişimizdir. Ya da biz öyle denileceğini düşünürüz.

Yani yıllarca çalıştığımız iş yerinden, sıtkımız sıyrılmış olsa da bizi bağlayan şeyler ağırlıklı olarak üzerinde ego ve gurur meselesi yaptığımız hususlar olabilir.

İş değişikliği yapmak isteyen özellikle deneyimli (10-15 yıl ve üzeri) yöneticilerimizin özellikle dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

1- İş değişikliği sebepleriniz ne olursa olsun, işinizi değiştirmenin uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmayacağını ve hayattaki hangi mevcut önceliklerinize nasıl uyacağını düşünmelisiniz. Ne istediğinizi bilmek, istediklerinizle uyumlu yeni bir iş bulmanıza daha kolay yardımcı olacaktır.

2- Belki büyük bir kurumdasınız belki küçük. Gideceğiniz kurumun ölçüsünü iyi değerlendirmelisiniz. Büyükte küçüğe geçmenin de, küçükten büyüğe geçmenin de artısı eksisi vardır. Konu bunları ne kadar tolere edebileceğinizde.

3- Çalışma ortamını ve iş akışını-görev tanımını mülakatta iyi sorgulamalısınız. Mümkünse bu konuya oldukça ayrıntılı eğilmelisiniz. Çünkü işe başladığınızda gördükleriniz/görmedikleriniz sizi şaşırtmasın 🙂

Geçenlerde mentorluk görüşmesinde danışanım şöyle dedi;
“Kurumda güzel imkanlar vardı, ….izinleri, şu bu vs, diye sıraladı, insana değer veriyor sandım”.

Danışanım, 1 hafta sonra da haklı bir neden olmaksızın işten çıkarıldı. Zaten mentorluk görüşmemizi de bu ve bundan sonrasını en sağlıklı ve doğru şekilde yönetebilmesi amacıyla gerçekleştirdik. Bakın çok önemli bir nokta!

Bir kurumun insana/çalışana saygısı ya da verdiği değer, hoşgeldin kutularında, yoga-pilates eğitimlerinde, doğum günü izinlerinde ya da özel gün hediyeleri ile anlaşılmaz. Bunlara bakarak karar vermek hatadır. Sadece size bir fikir verebilir.

Bir kurumun insana/çalışana saygısı ya da verdiği değer, şirket içi gizli oyunların icrasında, kurumun kültüründe, yazılı olmayan kurallarında, kurum içi dengelerde, şirket içindeki genel havada, işten çıkarmaların ne derece etik yapıldığında, adil maaş ve terfi sisteminde, çalışana haklarının verilip verilmediğinde, kurumun patron/üst düzey yöneticilerinin vizyonunda ortaya çıkar. Gerisi şovdur, lafı güzaftır.

Bir kurumun teklifini kabul etmeden önce de bu tip zor hususlar maalesef çok net görülmez/gösterilmez ve aday tarafından bilinemez. Bu nedenle görüşmelerde mümkün olduğunca iyi sorgulamaya çalışmak gerekiyor.

4- Mevcut durumunuzda fazla çalıştığınızı ve düşük maaş aldığınızı düşünüyorsanız, yeni işiniz için de bu durumu iyi değerlendirmelisiniz. Sadece maaş olarak değil, sağlanan tüm yan haklarla paket şeklinde değerlendirmelisiniz.

5- Çok beklemek de, çok hızlı hareket etmek de basiretsiz enerjilerdir. Kararınızı verdiğinizde çok beklerseniz adım atmanız zorlaşır ve bir süre sonra durursunuz. Çok hızlı hiç sorgulamadan iş değişikliği de yaparsanız, bu durumun ceremesini çekerseniz. Denge şart.

6- Hayatınızın bugünkü noktasında ne istediğinizi anlamalısınız. Şu anda sizin için en önemli şey yüksek maaş mı, iş tatmini mi, unvan mı gibi başka bir faktör mü? Eğer özel – iş hayatı dengeniz yok ise, yeni rolünüzde de bu gibi bir durumun içine girmeniz, yıllarınızı götürecektir.

Maddelere daha çok sayıda ekleme yapabilirim, malum işimiz bu 🙂
Ve çok sayıda yöneticimizle çalışıyorum, bu konuda en doğu kararları verebilmeleri için öneriler sunuyorum ve yol haritalarını konuşuyoruz.

Kariyerinizde bu ve benzeri çok önemli adımların başında, stratejik kariyer mentorluğundan yararlanabilir; çok boyutlu düşünerek kararınızı en doğru şekilde verebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz