Yükselen İş Kategorileri (Dubai ve Abudabi 2021)

Bu yazımda, size 2021 yılı için Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki iş durumu ile ilgili bilgi vermek, 2020 ile birlikte bu yıl daha da öne çıkan yükselen iş trendlerinden – rollerinden bahsetmek istiyorum.

Daha önce paylaştığımız 2020 yılı genel değerlendirme raporumuzda da, bizi tercih eden expat yöneticilerimizin büyük çoğunluğunun BAE’de yer aldığını belirtmiştik. Ek olarak özgeçmiş ve Linkedin çalışmasını yaptığımız bazı müşterilerimizde yönetici konumunda iş fırsatları ile ilgilenmekte, görüşmeler yapmakta ve uygun iş rolleri değerlendirmekteler. Ek olarak BAE’nin çok sayıda kişinin de (beyaz yaka + mavi yaka) radarında olduğunu da belirtmem gerekir.

Cooper Fitch’in 2021 yılı ücret araştırma raporuna göre BAE’de şirketlerin % 67’si 2020 yılında bir işten çıkarma yapmamış. Veriler; en az işten çıkarmaların danışmanlık, teknoloji ve kamu sektörü şirketlerinde olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, şirketlerin neredeyse üçte biri (% 30) işten çıkarma yaptıklarını belirtmişler.

İşletmelerin neredeyse yarısı (% 49) ev ve ofis arasında rotasyon ile çalışmaya devam ederken, % 13’ü evden çalışmaya devam ediyor, % 28’i ise tamamen ofiste çalışıyor. Özellikle enerji şirketlerinin dörtte üçü tüm rollerde işe alımlarda durduklarını, öte yandan şirketlerin %65’i 2020’de maaşlarda hiçbir değişiklik yapmadıklarını belirtmişler. Gelelim yükselen/rağbet gören iş kategorilerine…

Linkedin’in yayınladığı Jobs on the Rise 2021 – UAE raporunda, talebin büyüklüğüne göre 15 iş kategorisi paylaşıldı. Bu, uzmanların, iş arayanların ve işverenlerin 2021 için bir işe alma stratejisi oluşturması veya yeni bir mesleğe yönelik yeni beceriler öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Genel Bakış:

2020’de şirketler COVID-19’un neden olduğu kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak, müşterilerle bağlantı kurmak için YouTube videoları ve blog gönderileri gibi içerik oluşturmanın yeni yollarını aradılar. Bu, esnek ve çevik bir çalışma ihtiyacıyla birleştiğinde, 2020’de % 197 büyüyen kategori olan Freelance Dijital İçerik Üreticilerine (Freelance Digital Content Producers) yönelik talepte keskin bir artış yarattı.

2021’de Birleşik Arap Emirlikleri iş piyasasını yönlendirmesi öngörülen en hareketli 15 iş kategorisi:

 1. Uzmanlaşmış Tıp İnsanları

BAE genelinde yüksek talep gören Hemşireler ve Pratisyen Hekimlerin işe alımlarında 2020 yılında % 112 büyüme görüldü.  Virüsle mücadele etmek için Emirates, Nisan 2020’de başlatılan kampanyada sadece birkaç gün içinde 1.000’den fazla gönüllü (emekli doktorlar, öğrenciler, pratisyen hekimler, psikiyatristler, hemşirelik personeli) toplandı. 2020 yılında istihdam edilenlerin yaş ortalamasının 31 ve bunların % 41’inin yüksek lisans veya yüksek öğrenim görmüş.

Alanlar: Hemşirelik, Temel Yaşam Desteği (Basic Life Support), Dahiliye, Hasta Güvenliği, Sağlık Yönetimi

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai, Abu Dabi, Sharjah, Ajman

Roller: Hemşire, Pratisyen Hekim, Tıp Doktoru, Klinik Eczacı

 1. Dijital İçerik Üreticileri (freelance)

COVID-19 salgını sırasında yerel ekonomiyi desteklemek için BAE, uluslararası freelancerlar için yeni çalışma izinleri oluşturdu. Ek olarak, online faaliyetlerdeki artış, sektörler arasında dijital platformların benimsenmesi ve değişen tüketici davranışları, freelancerlara yüksek talep, dijital içerikle ilgili işlerde % 200 artışa yol açtı; bunların % 25’i uzaktan çalışma durumda. Blog yazarları, YouTuberlar ve Podcast üreticileri bu yeni fırsatlardan yararlandılar ve kendi içeriklerini online olarak yayınlamaya başladılar.

Alanlar:  YouTube, Blog Yazarlığı, Sosyal Medya Pazarlaması, Yaratıcı Yazarlık, Video Prodüksiyon

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai

Roller: İçerik Üretici-Koordinatör, Blogger, Youtuber, Podcaster

 1. Sağlık Hizmetleri Destek Personeli

Hemşireler ve doktorlar sahada COVID-19’la savaşırken, Laboratuvar Asistanları ve Klinik Yöneticiler gibi Sağlık Hizmetleri Destek Personeli PCR testi, aşı geliştirme, kök hücre tedavisi konularında çalıştılar. Tüm bu çalışmalar ve gelişmeler Sağlık Hizmetleri Destek rollerinde % 129’luk bir artış oldu.

Alanlar: Hematoloji, Enfeksiyon Kontrolü, Mikrobiyoloji, Laboratuvar Becerileri, Klinik Araştırma

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai, Abu Dabi, Sharjah, Ajman

Roller: Tıbbi Laboratuvar Teknoloğu, Laboratuvar Asistanı, Sağlık Asistanı, Tıbbi Danışman, Klinik Müdür

 1. E-Ticaret

E-Ticaret BAE’de yıldan yıla istikrarlı bir şekilde büyümesine rağmen, COVID-19 salgını, sanal mağazaları ayakta kalmak isteyen tüm küçük işletmeler için bunu yeni normal haline getirdi. E-Ticaret Koordinatörü ve E-Ticaret Uzmanı rollerinde işe alınanların yaş ortalaması 29 ve bunların % 66’sı Lisans derecesine sahip.

Alanlar: Dijital Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), E-ticaret

İşe alımda en aktif lokasyon: Dubai

Roller: E-ticaret Uzmanı

 1. Dijital Pazarlama Uzmanları

2020’de Dijital Pazarlama rolleri % 71 büyüdü. Bu kategori, 51:49 kadın / erkek oranıyla en dengeli oranda işe alımlarından birini gördü ve büyük çoğunluğu kendi hesabına veya serbest çalışanlardı.

Alanlar:  Influencer Marketing, İçerik Stratejisi, Dijital Pazarlama, Pazar Araştırması, Google Ads

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai, Abu Dabi, Sharjah

Roller:  Dijital Pazarlama Müdürü, Sosyal Medya Yöneticisi, Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı-Müdürü, Pazarlama Direktörü

 1. İş Geliştirme ve Satış Rolleri

Seyahat, konaklama ve perakende gibi sektörler salgından ağır etkilenirken, dijital dönüşümü mümkün kılan yazılım ve teknoloji gibi sektörler bölgede yükseliş eğilimi gördü. Bu, BAE’de İş Geliştirme ve Satış işe alımlarında % 74’lük bir büyümeye neden oldu. Bu büyümenin olası tamamlayıcı faktörlerinden biri, BAE’nin yabancı yatırımcıların ve girişimcilerin yerel hissedarları dahil etmeden iş kurmalarına izin verme kararıydı. Rollerin % 11’i ise uzaktan.

Alanlar: İş Geliştirme, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Ekip Yönetimi, Satış Yönetimi

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai, Abu Dabi, Ajman

Roller:  İş Geliştirme Uzmanı- Sorumlusu, Satış Başkan Yardımcısı (VP), Satış Ekibi Lideri-Müdürü

 1. Danışmanlar ve Koçlar

Çeşitli sektörlerin etkilenmesi nedeniyle, etkilenenlerin çoğu kariyer yollarını danışmanlık ve koçluğa dönüştürdü; bu rollerde 2019’a kıyasla % 207’lik bir büyüme sağladı. Bu rollerin % 61’i kadınlar tarafından dolduruldu, çoğunluğu freelance.

Alanlar ve Roller : Yönetici Koçu, Liderlik Koçu, Takım Koçu

İşe alımda en aktif lokasyon: Dubai

 1. Yaratıcı İşler Yapanlar

BAE, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen yetenekler ile güçlü bir merkez nokta olarak bilinir. Pandemi sırasında yaratıcı endüstrileri ayakta tutmak için devlet, hibeler ve diğer finansal destek türleri sundu. Veriler, Freelance Yazarların ve Video Yapımcılarının 2020’de yüksek talep gördüğünü ve daha fazla şirketin dijital varlıklarını yüksek kaliteli içerikle geliştirmek istediğini gösteriyor.

Alanlar:  Video Prodüksiyon, Yazarlık, İllüstrasyon, Grafik Tasarım, Fotoğrafçılık

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai, Abu Dabi

Roller: Yazar, Video Yapımcısı, Stilist, Moda Tasarımcısı, Sanat Danışmanı, İllüstratör

 1. Eğitim Rolleri

Eğitimle ilgili roller 2020’de % 72 artış kaydetti. Bu kategoride işe alınanların % 67’si kadın ve yaş ortalaması 27 idi.

Alanlar: Eğitim-Öğretim, Müfredat Geliştirme, Öğretim Tasarımı, Özel Eğitim, İngilizce

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Abu Dabi, Dubai, Sharjah

Roller:  Öğretim Görevlisi-Akademisyen, Lise Öğretmeni, İngilizce Öğretmeni, Kariyer Danışmanı, Müfredat Geliştirici

 1. Dil Hizmetleri

Bu iş kategorisi 2020’de 2019’a göre % 134 arttı. Tercüman/Çevirmen rolüne geçiş yapanlar arasında Tıbbi Tercümanlar ve İngilizce Öğretmenleri de yer aldı. Çevirmen olarak işe alınanların % 56’sı kadın ve yaş ortalaması 29

Alanlar ve roller: Çevirmen, Son Okuma, Mütercim Tercüman

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Abu Dabi, Dubai

 1. Genel İdari İşler

Hızla değişen müşteri ihtiyaçlarına ayak uydurmak için iş planlarını uyarlamak zorunda kalan birçok kuruluş nedeniyle, idari işlerler ilgili rollerin 2020’de arttı. İşe alınanların yaş ort. 37  ve  genellikle üst düzey roller için. İşe alınan tüm rollerin % 53’ü Yüksek Lisans Derecesine sahip ve % 26’sı kadın.

Alanlar: İş Stratejisi, Stratejik Planlama, Organizasyonel Gelişim

İşe alımda en aktif lokasyon: Dubai

Roller: Business Partner (BP), Sosyal Yardımlar Müdürü, Head of Compliance, Organizasyonel Gelişim Müdürü

 1. Teknoloji

BAE hızla küresel teknoloji ve inovasyon merkezlerinden biri haline geliyor ve bu da 2020’de teknoloji işe alımlarının % 61 oranında artmasıyla kanıtlanıyor. İlginç bir şekilde, Teknoloji rollerinin büyük bir kısmı, freelancerdı. Ayrıca, 2020’deki toplam işe alımların % 78’inin ortalama 30 yaşında olan erkek olduğunu belirtmekte fayda var.

Alanlar: Web Tasarımı, JavaScript, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, SASS, Web Geliştirme, Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Dubai, Abu Dabi, Ajman

Roller:  Web Developer, Front-end Developer,Web Arayüz Tasarımcısı, Ürün Tasarım Danışmanı, Siber Güvenlik Analisti

 1. Uzmanlaşmış Mühendislik Rolleri

Mühendislik, son birkaç yılda sürekli bir artış gösteren “salgınlara dayanıklı” iş kategorilerinden biri. 2020’de Mühendislik rolleri % 72 büyüdü. 2020’de toplam işe alımların % 86’sı erkekti.

Alanlar:  Biyomedikal Mühendisliği, Deep Learning, Ses Mühendisliği, Deniz Mühendisliği

İşe alımda en aktif lokasyon: Dubai

Roller: Biyomedikal Mühendisi, Deniz Mühendisi, Malzeme Mühendisi, Ses Mühendisi, Makine Öğrenimi Mühendisi

 1. Finans Rolleri

Ekonomideki türbülans ve finansal piyasalardaki belirsizlik nedeniyle, finans profesyonellerinin uzmanlığı 2020’de oldukça arandı. Bu kategori % 63’lük bir büyüme gördü. İşe alınanların ort. yaşı 38 olan ve üst düzey pozisyonlardı. İşe alınanların % 63’ü Yüksek Lisans Derecesine sahipti.

Alanlar: Kurumsal Yatırım-Finansman, Finansal Modelleme, Portföy Yönetimi, Birleşme ve Devralmalar (M&A), Ticaret

İşe alımda en aktif lokasyonlar: Abu Dabi, Dubai

Roller: Kurumsal Finansman Müdürü, Finans İş Ortağı, Equity Trader

 1. Online Habercilik ve Gazetecilik

Salgının başlangıcında BAE, tüm basılı medyanın dağıtımını virüs yayılımını içerecek şekilde sınırlamaya karar verdi. Bu nedenle online medya yükseldi; Haber ve Gazetecilik rolleri için işe alımlarda % 58’lik bir artış oldu.

 

** BAE özelinde başvuru yapmak ya da iş imkanları ile ilgileniyorsanız, profesyonel bir İngilizce özgeçmişiniz ve hedeflerinizi belirten bir ön yazınız olmalı. Linkedin’i aktif şekilde kullanarak, bağlantılar kurabilirsiniz. İş bulmadan BAE’ye gitmek pek mümkün değil. Bu nedenle işinizi buradayken bulmalısınız. Yaptığımız çalışmalarda hizmetlerimizin içinde BAE ve GCC (Körfez bölgeleri) özelinde, Headhunter Kurumların listesinin ve en güncel ücret raporlarının da bulunduğu hatırlatalım. Böylece alanınıza dair alt-üst bant maaş bilgilerine sahip olarak, daha doğru bir müzakere yürütebiliyorsunuz.

Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayın.

 

Kaynak:

https://business.linkedin.com/talent-solutions/resources/talent-acquisition/jobs-on-the-rise-uae-cont-fact

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz