2023 Yönetici Özgeçmiş Trendleri (Executive Resume Trends for 2023)

2022 yılı kapsamında; sonuçlar bakımından zengin içerik, soft (human) skillere vurgu, profesyonel profil anlatımı, dijital/online bağlantılar, özenli görsel stil ve pandemi dönemine değinmek konu başlıklarında yönetici özgeçmiş trendlerini 2021 yılının sonunda detaylı şekilde şekilde aktarmıştım. Ben de yönetici özgeçmiş yazarı olarak da imzamı taşıyan tüm çalışmaları bu doğrultuda sürdürdüm. Geçen yıl bahsettiğim maddelerin çoğu, 2023’te de hala güçlü olmaya devam ediyor. Bu sene de yine ülkemizde ilk ve tek olarak global segment kapsamında 2023 yılı yönetici özgeçmiş trendlerine dair bilgileri paylaşmak isterim;

2023 Yönetici Özgeçmiş Trendleri (Executive Resume Trends for 2023)

 

  • Özgeçmiş Başlığı ve Profil Konumlama

Çok deneyimli profillerin bile özgeçmişlerini hazırlarken 2 sf ile sınırlı olmaya çalışıyor çok nadir 3 sayfayı tercih ediyorum. Bu nedenle her küçük ayrıntıyı en ince detayına kadar yazmak mümkün değil. Ve içerikle birlikte görsel tasarımı birlikte sunarken her boşluğu çok iyi değerlendirmek şart. Dar alanda kısa bir paslaşma diyebiliriz 🙂 Matematik olarak 2 sayfalık dökümanın her alanlı/boşluğu önemli. Sadelik, akıcı bir dil kullanımı ön planda.

Ancak sadelik ile sıradanlığı birbirine karıştırmamak gerekiyor. Çok uzun veya çok detay içeren yönetici özgeçmişleri, okuyucuyu bunaltabilir ve genel bakışta önemli hususları ve profilin yatırım getirisini tespit etmelerini zorlaştırabilir.

Yönetici özgeçmiş ve ön yazısı çok hızlı yazılamaz. Bu durum içerik kalitesini düşüreceği gibi, gerekli özeni göstermeyi engeller. Bu nedenle bu işleme zaman ayırmalısınız. Yada bir özgeçmiş yazarı ile çalışacak iseniz, önceden iletişime geçmelisiniz.

  • Kariyer Markanızın Vaadi Nedir?

Temel teklifiniz nedir ve değer olarak neyi sunmak ve neleri vurgulamak istiyorsunuz?

Nelere değinmek istemiyorsunuz? Bu konuda net olmak önemli. Kariyerinizdeki her detayın değil,  önemli noktaların öne çıkmasına izin verin.

  • Aşırı Tasarımdan Uzak Durun.

Çok gösterişli tasarım öğeleriyle göz kamaştırmaya çalışmayın. Aşırı tasarım dikkati içerikten uzaklaştırabilir. Özgeçmişiniz, öne çıkması için vurgulanmış bölümler, göz ile taranması ve anlaşılması kolay bir format ve profesyonel yönetici düzeyinde parlak olmalıdır. İnfografik ve metin kalitesine önem verilmemiş uçan kaçan renkli tasarımlar görmekteyim ancak bir yönetici özgeçmişi için bu tercihin doğru olmadığını söylemeliyim. Yeni özgeçmiş formatları gelir geçer. Lakin siyah beyaz bold italik dökümanlar da artık çok geride kaldı 🙂 Dikkatli bir renk kullanımı ve/veya smart-art grafikler eklenebilir (global segmentte çok yaygındır); ancak tasarımda boğulmayın. Okunabilirlik ve anlaşılabilirlik herşeydir.

  • Rekabet ettiğiniz liderlik/yöneticilik rolünü anlayın.

İstediğiniz bir şirkette ya da şirketlerde belirli bir role odaklanıyorsunuz, bu nedenle özgeçmişinizi de buna göre konumlamanız gerekir. İstediğiniz/hedeflediğiniz rolü ve hitap ettiğiniz/etmek istediğiniz hedef kitleyi belirleyin. Her yönetici özgeçmişi bir liderlik hikayesidir demiştim; hikayenizi, hedef kitlenize uygun şekilde anlatın, sizi istediğiniz role/rollere uygun kılan şeyleri vurgulayın

  • Başarılarınızı vurgulayın.

Özgeçmişler, kronolojik sıraya göre görevleri sıralamaktan ibaret değildir. Bugün geldiğimiz noktada, profilin başarılarını, neden, aksiyon ve sonuç bağlamında sunan dökümanlardır. Zenginliği bu bilgilere dayanmaktadır. Sizi rakiplerinizden ayıran şey sonuçlarınızdır.

Örneğin, “Bir ekipten sorumlu” gibi genel bir şey söylemek yerine;

“Kurumun stratejik vizyonu ile uyumlu, organizasyonunun %100 direk satış modeline geçişinde; öncü rol üstlendi ve 100 kişilik bir ekip kurdu ve yönetti” gibi ifade edin.

Üst seviye bir role başvuruyorsanız, insanları ve süreçleri yönetip organize etme konusundaki yeterliliğinizi örneklerle sunmanız gerekir.

Kendinizi bir yönetmen gibi düşünün ve filminizi, nasılı, nedeni ve sonuçlarıyla seyircinize açıklayın (-metin blokları kullanmayın kısa net ifadeler, maddeleme imleri ile-). Profili konumlamada ve içerikte hedefleme zorunludur. Hikayelerinizi hedeflerinizi bağlamalısınız. Bunlar özgeçmişin omurgasını oluşturur, zaman alır ve çok kolay sayılmaz. Bu nedenle eğer kendiniz yapamıyorsanız, paketlerimizi inceleyerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Liderlik Başarısını Göstermek

En tepedeki bir pozisyona başvuruyorsanız, insanları ve süreçleri yönetme ve organize etme konusundaki yeterliliğinizi iletmeniz gerekir. Yine özgeçmişin içeriği, genel örnekleri değil, liderlik başarısının ayrıntılarını ve özelliklerini paylaşmalıdır. Sizi rakiplerinizden ayıran şey sonuçlarınızdır.

  • Veriler Sunun.

Bir yönetici özgeçmişi sadece görev tanımlarından ibaret değildir. Aktarılanların muhtelif verilerle destekli şekilde sunumu etkiyi güçlendirir. Özgeçmişin genel tasarımı çerçevesinde grafikler ve tablolar ile de sunulabilir. Ancak burada da aşırı ya kaçmamak, okuyucuyu bunaltmadan metin ile uyumlu istatistikler sunulmalıdır. Sonuçlarınızı büyük resme bağlamakta ön yazınız için idealdir. Üst düzey ve/veya liderlik odaklı özgeçmişler, ölçülebilir başarıların ve liderlik yeteneklerinin derinlikli açıklamalarını içerir.

  • Geçmişe Takılmayın, Geleceğe Odaklanın.

Özgeçmişinizi kişisel kariyer markanız ve çapraz fonksiyonel liderlik yeteneklerinizi sunacak şekilde yazmalısınız. Çeşitlilik, kültürlerarası uyum, yenilikçi düşünme, teknik/mesleki zeka gibi temel kavram ve becerilerinizi sunun. Herhangi bir kriz durumunu nasıl çözdüğünüzü, inisiyatif kullanım kabiliyetinizi aktarın. Ticari sonuçlar, organizasyonel büyüme, kurum kültüründeki gelişmeleri etkileyen yetenek ve başarılarınızı sun. Bunlar üst düzey liderlerin özellikleridir. İşe alım uzmanları, kim olduğunuzu ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğinizi çok zorlanmadan doküman üzerinde genel olarak anlayabilmelidir.

  •  İnsan Merkezli ve İş Merkezli İçeriğe Dengeli Eğilim

2022 trendlerinde de insani (soft/human skillere) değinmiştim. Bu sene de devam etmek istiyorum. Liderlik rolleri kişilerarası iletişim, empati, zorluklara dayanıklılık farklı gibi becerileri gerektirir. Bu ifadeler özgeçmişin başındaki profesyonel profil konumlama, kariyer markanızı konumlama/değer vaadiniz/sunduğunuz-sunacağınız değeri belirten bölüm içinde ayrıca önemlidir. Liderlik tarzınızı neyin benzersiz kıldığını aktarmak gerekir.

 

****

Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayınız.

Bizim Smart Career Türkiye’de işimiz, üst düzey profesyonellerin değerlerini doğru ve güçlü ifade ederek, kariyerlerini şekillendirmek onları işverenlerin ve/veya potansiyel müşterilerinin nezdinde tercih edilecek profiller olarak  konumlandırmaktır.  İş insanları, yöneticiler ve liderler için kariyer markalama hizmetlerimizle (profesyonel özgeçmiş, Linkedin profil, executive biyografi, sunumlaştırılmış görsel cv, online eğitimler, kariyer mentorluğu…vb ile) deneyimlerini ve değer ifadelerini yazıya dökmek, onları etkileyici ve görünür kılmaktır. SCT, Türkiye’nin bu alanda global standartlarda hizmet sunan ilk ve tek kurumudur.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz