İşiniz “HAVADA” olmaktır !…

Beş yıldan uzun bir süredir liderseniz, liderlik pırıltınızı kaybetmeye en açık durumdasınız demektir.

Liderlerin çoğu (tabii ki siz hariç) liderlik ettikleri insanlardan çok daha bilgili olduğuna inanır. Uzun süredir görev yapan ve uzun yılların deneyimine sahip liderlerin pek çoğu halihazırda tüm cevapları bildiklerine inanır ve koşulların ortaya çıkmasını ya da değişmesini beklemekle yetinir.

GERÇEK şudur :

Yaşamın üç düzeyi vardır.

1-       Uğraşma (havada olmak),

2-       Monotonluk (iyice havada olmak),

3-       Mezar (derin bir monotonluk).

Kariyerinize başladığınızda uğraşma düzeyindesinizdir. Elinizden geldiğince sıkı çalışmak, mümkün olduğunda çok çalışmak olabildiğince zekice çalışmak ve her fırsatta başarmaya çalışmak. Zaman geçer. Günler, yıllar geçer ve aynı havada kalırsanız o hava yaşlanır, eskir ve nihayetinde monotonlaşır.

İşiniz HAVADA OLMAKTIR!

Bir keresinde bir lider bana şunu sormuştu :

“Bir şeylere hakları olduğu duygusunu taşıyan bu gençlerle nasıl baş edebilirim?”

Cevabım şuydu :

“Onlara bir mesaj gönderin. Ve o mesajda şöyle yazın, Bu işte hak filan yok. İşe geldiğinizde kıçınızı yırtarcasına çalışacaksınız ve yüksek bir düzeye erişmeniz beklenecek.”

Sonra bu mesajı onların tam karşısında otururken gönderin.

Eğer yeni neslin konuşmaktan ziyade mesajlaştığını ve bunu konuşmaya daha çok tercih ettiklerini anlayamıyorsanız o zamana monotonlaşmışsınız demektir.

Havada olmak demek, kendinizi eğitime, mükemmeliyete ve örnek olarak heyecan yaratmaya adamanız ve tekrar tekrar adamanız demektir!

Kaynak : Jeffrey Gitomer’s Little Book of Leadership

                  www.gitomer.com

 

Banu Çakar
banu@banucakar.com
Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz