Bir insan ne bir cv’den ibarettir, ne de bir sınav sonucundan

Dün (27.08.2017) bir gazete haberi okudum.

Ülkemizin “onde gelen”, “alanında lider”, “biz biz biz” 😳 diyen bazı kurumların “ağır abi/abla” ik’cilarina bir soru sormuşlar yeni mezunlarda neyi arıyorlar, neyi önceliklendiriyorlar diye.

Hepsinin cevaplarını tek tek okudum.

🏴Kimisinin son derece ruhsuz klasik ve adeta sıradanlıktan bayılan cevaplarını okumak başta bir okuyucu sonrasından bir meslektaş olarak hiç şaşırtmadı/şaşırtamadı 😞

🏴Hâla yeni mezunlarda şu yetkinliğe bakarız bunu isteriz diye sıralamış olmaları bana aynı gazetenin bir başka ekinde okuduğum haber olan, gençlerimizin gerçek görüntüsünden o kadar uzak geldi ki. Yazık!

🏴Bu cevaplarda söylenenlerin ülkemizde iş başvurusunda yana yakıla iş arayan yüz binlerce gençten uzak olduğunu söylemek gerek. Cevaplarınızda neden daha gerçekçi, dürüst ve doğal değilsiniz ya da neden böyle olamıyorsunuz ?

🏴Staj deneyimi önemlidir demiş abilerimiz ablalarımız. Sormak gerek, ülkemizde her yıl üniversite de bir sınıftan diğerine geçen çok istese de, gerçekten arzu ettiği gibi bir “staj” imkanı yakalayabilenlerin sayısı ne kadardır?

O da staj icin bile at gibi koşup sınavdan sınava kendilerini helak etmeleri durumundan ayrıca mütevellit.

🏴Bir abimiz demiş ki, bilişsel zeka sınavına tabi tutuyoruz 😳

Yahu bir şekilde okuyup mezun olup senin kuruma kadar gelip sınavlarına girmek icin kapına dayanmış genç herhalde gerizekalı değildir öyle değil mi😳Sırf insan elemek için yapılan bir atraksiyon. Sizin(adayların) gerçek yeteneğinizi ve potansiyelinizi sağlıklı sınamaktan veya anlamaktan uzak. Sadece formal ve motomot standartlar içine hapsolmuş.

Kaldı ki bir insan ne bir cv’den ibarettir, ne de bir sınav sonucundan…

🏴Sonra üniversite sırasındaki sosyal hayata, kulüp dernek çalışmalarına bakıyorlarmış ☺️

Ülkemiz Maslak, Levent’ten ibaret olmadığı gibi üniversitelerimiz de A,B,C üniversitelerinden ibaret değil ülkemizde 😳

Kulüp çalışmaları ??!!

** İyi ki nice Habib’ler, Mahir’ler ve Ezgi’ler var bu ülkede. Bu gençlerin hayatları sadece üniversitelerde zirve düzenleyerek sosyal görünmekten veya öyle sanılmaktan daha farklı yetkinleri seriyor gözümüzün önüne öyle değil mi sayın vice presidentlerim…

** Bu arada elbette sizler, büyük bir ihtimalle çocuklarınızı özel okullarda okutuyor, on yaşına gelmeden iki dil konuşur hale getiriyor, tecrübe kazansın diye yurtdışına gönderiyor ve kuluptü dernekti sosyal olmasını destekliyorsunuzdur.

** Sevgili yeni mezun genç arkadaşlarım; siz istediğiniz kadar sosyal olun, bu çok önem verdiklerini belirttikleri kulüp-dernek çalışmalarına onlarda çalışmaya başladıktan sonra da izin isteyip gitmek isteyin, bir, iki, üç…Bakalım sonrasında izin alabiliyor musunuz veya sosyal (!) olabiliyor musunuz. Dernek çalışmalarına verdikleri önemi o zaman tartabilirsiniz.

🏴 Umudu giderek azalan (-henüz yok olmuş demiyorum-), hayal kurmayan kursa dahi gerçekleşmeyeceğine inanan ülkemiz gençlerinin bu durumlarının analiz röportajından sonra okuduğum bu “alanında lider” kurumlarının şık ofislerindeki insan (!) kaynağının yönetimini gerçekleyenlerin bu yorumları yaman bir çelişki oluşturmuş.

🏴Ve bu yorumları yapanlardan kendilerini seçmelerini bekleyen (özellikle bilişsel zeka testi ile😳) sayısız genç var! Yürek burkucu.

Bu notumu okuyan genç arkadaşlarım;

🏴Voltran bir çizgi roman kahramanıdır.

🏴Süpermenin de insanüstü güçleri vardır.

🏴ve onlar gerçek dünyada maalesef yokturlar.

Gerçek dünyada sen varsın o var bu var ben varım öteki beriki var.

🏴Günün birinde bu ağır abi ya da ablalarla konuşma fırsatı bulsan dahi (evvela gerizekalı olmadığına inandırmış olman gerekecek gördüğümüz kadarıyla, bunu unutma 😉) Kendine güven kalbine güven. Bunca aradıkları yetkinlikler, durup dururken geliştirilmez, ortam gerekir, deneyim gerekir, fırsat gerekir, tüm bunlar için de gayret gerektirir. Siz yetenekleriniz ve potansiyelinizle bir bütünsünüz. Önemli olan hep gelişmek, kendini hep geliştirmek. Birileri sizi kendilerinin aradığı kadar yetenekli veya yetkin (!) bulmadı ise, bu öyle olduğunuz anlamına gelmez. Kendinizi tanıyın. Geliştirin. Siz, o testlerden ve sonuçlarından daha fazlasısınız. Liderlik denen şeyin, alacağınız veya size verilecek herhangi bir unvanda olmadığını, ruhunuzda olduğunu unutmayın. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz